jemelik

jemelik


Mezikroužková luštitelská soutěž křížovkářů

Vážené přítelkyně, vážení přátelé, pro toto 3. kolo a další dvě kola v zadání soutěže u bodu II. Použité prameny, uvedeného při zadání minulého kola, si nahraďte v bodu 2. pramen Malá encyklopedie šachu pramenem Hubinger: Národy celého světa a v bodu 3. si přidejte pramen Talavášek: Tkalcovská příručka (SNTL, Praha 1980).

Podobně jako v minulém kole bude-li se v sousedících řádcích křížovek vyskytovat koridor o šířce dvou stran základního políčka, pak bude nejprve uvedena legenda pro koridor prvního řádku dle posloupnosti koridorů, pak legenda pro koridor zdvojených řádků a nakonec legenda pro koridor druhého řádku dle posloupnosti koridorů. Obdobné to bude u sloupců.


3. KOLO MLSK 2007

MALEVIČŮV SUPREMATISMUS

Po počátcích v impresionismu a kubismu dospěl Malevič k suprematismu založeném na kompozici geometrických tvarů v základních barvách. Malevičova (1) z tohoto období jsou např. (2) (1912, olej na plátně, Amsterodam, Stedelijk Museum) nebo (3) (1913, Petrohrad, Ruské muzeum). Právě s posledně jmenovaným obrazem svou účastí na Moskevské výstavě roku 1913 Malevič zcela změnil pojem umění. Některé jeho práce mají kinetický (4), např. (5) (1914, New York, Museum of Modern Art). Vznášející se (6) užívá Malevič k dosažení pohybového efektu. Svou suprematistickou tvorbu zdůvodnil Malevič ve slavném manifestu „Suprematistické – nepředmětný svět neboli osvobozené nic“. Podle učení Maleviče byl suprematismus filosofický systém barev vykonstruovaný v čase a prostoru, který byl intuitivní, skládající se jak z vědeckého, tak i mystického prvku. Jako Eisteinova rovnice E = mc² pro teorii relativity, Malevičův suprematismus měl elegantně jednoduché řešení pro celý svět umění.


obrazek

NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK
složený ze tří nesouměrných shlukových mozaikovek
a z devíti nesouměrných střídavých polomozaikovek
Jeden výraz je vepsán rébusově. Tajenkový výraz (4) – 8 je skryt.

VODOROVNĚ: O. Citoslovce; český střelec. – P. Něco hodně drahého; autor Čes. národního ornamentu; španělsky „jablko“. – Q. Druh letce; vlastní jméno skupiny jihoamerických indiánů. - R. Sledovat vedle vodního toku zrakem bělici; džentlmenství; dílo amerického portrétisty (ateliér Thomase Couturea). – S. Pobočník; palčivost; značka tvůrce skladby Barunka; ?3/4?; ?3/3?; citoslovce. – T. Slovensky „slabá“; být nesmělý; místnosti na uložení lesní hrabanky; druh poškození (slovensky); kamerunská řeka; chemická značka látky slučitelné se sírou + značka jednotky hmotnosti. – U. Alkoholické nápoje; porozumění Edmundova syna; nástroj na čištění hlavně pušky; zápor; ?5/2?; pomalu. – U. + V. Domácí zvířata (valašsky). - V. Domácké ženské jméno; obratlovec pohybující se vzduchem; setkaná; snad; letitý plech; zájmeno. - W. Jančin; slovní spojení spojující souřadné větné členy v poměru stupňovacím; hudební nástroj; rozhodovat se pro dámu; citoslovce. – W. + X. Záplavová. – X. Čapka zdobená pery (v heraldice); hromada plodů; chytání ryby; značka Sigmy; nuže. – Y. Zabarvení do popelava; status vesnice darované králem Janem kostelu vyšehradskému; zasýpací prášek; druh šátků. – Y. + Z. ?6?. – Z. Vyučující ženským ručním pracím; dřeviny; část celku; hudební nástroje. - a. Volání o pomoc (německy); Stop!, Box! a Break!. – b. Monogram autora listu Člověk; ?1?; keř rostoucí na křovinatých stráních v blízkosti nějaké zpravidla zatravněné plochy. - c. Řecky „pavouk“; otec dcery Nangi Wutr. - d. Chlapec jistého jména, co podobá se Diovi; ?5/1?. – e. Rostlina.

SVISLE: 1. Zhoršit si jeden ze smyslů; iniciály autora Jáchyma z Hradce. – 2. Rostlinný glykosid; anglická zkratka národního autorizačního systému Interbanky. - 3. ?2?; krychle; přírodní útvary. - 4. Pověst; název jistého místa Pražského hradu; spandexové vlákno; tkanina; volské oko. - 5. Koníček; ?3/1?; patřící ženě nějakého domácího jména; tok na Slovensku; české sídlo. - 6. Tok v Rusku; kulich a výr; bylina; repetilka Anka; estonský básník (do roku 1936). - 7. Uchvacování; nova; citoslovce; ?3/2?; bájná postava. - 8. Rostliny (slovensky); padesát tisíc sašů; citoslovce; skliditi klácením; málo (kroků); konžská řeka. - 9. Branková tyč (z angličtiny); klid; francouzské platidlo; irácké sídlo; tvůrci. - 10. Provozovati cirkusové umění; alkoholický nápoj; léčka muže jistého domáckého jména; čerpávat (vodu); zeď; lék. - 11. Černé; zpívaná slabika; zřícenina hradu ve Francii; zbraň; předložka. - 12. Přístroje; planetka; uruguayský fotbalista; vietnamské platidlo. - 13. Sídlo v Čechách; zmatit. - 14. Název chemického výrobku; postel naivy. - 15. Zdravotní porucha (klinická biochemie); nástroje vazala. - 16. Národnost i jazyková skupina v Číně. - 21. Zkratka transcendentní funkce. - 22. Kmen ze skupiny Toradžů; německy „rozhněvaný“. – 23. Pokárání. - 23. + 24. Kolečko. - 25. + 26. Určitý pruh vozovky. - 27. + 28. Příznivci. – 28. Italský historik; učitel japonské abecedy (slovensky).


Řešení 3. kola mlsk ’07 odešlete na adresu vedoucího soutěže do 15. června 2007.

Vladimír Jemelík


obrazek
 

Novinky

JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE - JLA 2024

JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 75. kolo JLA probíhalo od 21. listopadu do 19. prosince 2024, otevřít si můžete řešení 75. kola JLA, předběžné výsledky 75. kola JLA či ohlasy na 75. kolo JLA. Zatím došlo přes 170 řešení, děkuji za ně. Vladimír

JLA 2022

Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2021

Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2020

Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.

JLA 2019

Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.

JLA 2018

Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.

JLA 2017

Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.

JLA 2016

Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2015

Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.

JLA 2014

Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.

JLA 2013

Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.

JLA 2012

Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.

JLA 2011

Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.

JLA 2010

Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.

JLA 2009

Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.

 

MLSK  2008  A  JLA  2010 - Z KOSTELA A KAPLÍ VZNIKLY TAKÉ OBRAZY



Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána  ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.

MLSK 2007 - DŘEVORUBEC SE STAL SLAVNÝM


Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.


CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies