jemelik
Milí přátelé, před vámi je 75. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 19. prosince 2024 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte na webových stránkách www.cshak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 8800 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.
Použité prameny
První čtyři tajenky jsou čerpány z kapitoly Valašská dědina z knihy Oldřicha Šuleře Vitajte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Seznam pramenů pro rok 2024 naleznete v Soutěžních podmínkách. Pouze pro toto 75. kolo JLA si v použitých pramenech pro rok 2024 doplňte do PS pramen Jung V. A.: Příruční slovník anglicko-český (Kvasnička a Hampl, Praha 192-), jeho elektronická podoba je přístupná i v Pomůckách k JLA na webových stránkách uvedených v záhlaví, kde také naleznete prameny pro aktuální kolo JLA. Z překladových slovníků nebudete potřebovat žádný další kromě Velkého anglicko-českého slovníku. Z PD nebudete mj. potřebovat ČBS, ETK, Sokol, MEA, MELH, ESGV, EPM, MEH, MSJM, RYS 2, NCS a ZKR-EU a z elektronických pramenů nebudete potřebovat vícejazyčné překladové slovníky.
75. KOLO
KŘÍŽOVKY
VITAJTE VE VALAŠSKÉM MUZEU - 50
Opět začneme vzpomínkami Oldřicha Šuleře: „A ještě v tu chvíli slyším … (1) řezbáře Josefa Heji, když jsem ho kdysi vyhledal v Dinotickém Potoku, zrovna vyháněl dobytek na pastvu, fajku zavěšenu na dolním rtu. Jeho nezvyklé, vpravdě originální řezby na plochých klátcích obdivuji, neváhal bych ho přiřadit k předním světovým naivistům až někam k Chagallovi. Na otázku, proč v jeho betlému neleží Ježíšek v jesličkách, jak tomu tradičně má být, nýbrž v náručí Marie, mi trochu se studem odpověděl: „No, víte-i, tak je to myslím lepší, tam mu bude u maměnky dobře.“ Což může být pravdivější důkaz poetického … (2) světa a láskyplné prostoty, z nichž vyrůstá umění?
… (3) vytvořili … (4) keramické, skleněné, textilní, ze dřeva i ze železa, z vosku, lýka, proutí i rákosu. Třebaže původci těchto pozoruhodných výtvorů zůstali přečasto bezejmenní, jejich dílo tu je, je dokladem uměleckého nadání valašského lidu. Žije okázale a přirozeně především tam, odkud vytrysklo…
…avšak na dohled za lesem novodobá městská zástavba vysokých domů. Přesypy času nezadržíš, úprkem běží staletí nad nedílnou součástí božího světa.
Cílem valašských domáckých výrobců slaměného zboží bylo produkovat výrobní … (5) odpovídající charakteru domácího zemědělského inventáře vycházejícího z potřeb provozu naturálního zemědělského hospodaření. Slaměnce, jak byly v regionu souhrnně označovány všechny výrobky z produkce slaměnkářů, se ve své době těšily velké oblibě. Slaměné nádoby byly lehké, úhledné a všestranně využitelné. Zásobnice byly vzdušné a výborně tepelně izolovaly. Obilí i mouka v nich uskladněné nepodléhaly zkáze. Vadou výrobků ze slámy bylo, že se rychleji opotřebovávaly. To ale kompenzovala jejich poměrně jednoduchá výrobní technologie ze snadno dostupné suroviny a v případě závislosti na trhu i jejich cenová dosažitelnost.
Hlavními vyráběnými produkty v minulosti byly kulaté ošatky, koše na sypké viktuálie a víka na díže. Na zakázku se vyráběly úly, hasicí vědra nebo došky.
Rozhodně se ale nedá říci, že by se v dnešní době výrobky ze slámy už na Valašsku neobjevovaly. K … (2) je slaměná galanterie nebo … (6), např. až po kolena vysoké holínkové boty. Poznal jsem, jak … (7) různých spolků a obcí přispívá k udržování valašských lidových tradic, u příležitosti kterých se také objevují slaměné výrobky nebo doplňky, např. při fašankách, vynášení Mařeny, stavění a kácení máje či dožínkách. Při nich krášlí obilná stébla zakončená … (8) dožínkové věnce, které zdobí i … (9) nejednoho domu jako samostatné ozdobné závěsy. Další tradiční ozdobou ze slámy je muší ráj zhotovený z jednotlivých stébel různé délky navlékaných na niti a prokládaných barevnými papírky. S využitím prvků z plných, štípaných a rozžehlovaných částí stébel se hotoví … (10).
A co mám říct jako zatím jediný … (11) křížovkářského učitelského sboru JLA k 15. ročníku? Probrali jsme postupně výrobky valašských slaměnkářů, snad při tom přineslo luštění takřka šesti desítkám soutěžících zábavu i ponaučení. Většinou se řešily střídavé polomozaikovky, ovšem tvar obrazce v tomto kole umožňuje závěrečné jubilejní kolo zpestřit darvinovkou a doplňovačkou nezvyklých tvarů. Pravda, darvinovka mívá obvykle koridory pro vpisování výrazů rovné jak … (12), tentokrát se podobají obloukovitých pásům. Kruhové doplňovačky jsou běžné, elipsovou doplňovačku budete možná řešit poprvé.
Na závěr jsem z výrobků ze slámy uložených ve sbírkách Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vybral pro obrazec křížovek slaměný klobouk.
Alespoň budu mít co před úspěšnými řešitelkami a řešiteli symbolicky smeknout. J
ŠIKMÝ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK
složený z elipsové střídavé doplňovačky, střídavé darvinovky
a nesouměrné střídavé polomozaikovky
Křížovka je předložena jako polodokreslovka. Síťka doplňovačky je tvořena pěti elipsami a třiceti šesti radiálními úsečkami, z nichž polovina vede až ke středové elipse. Výrazy do jejích políček zapisujte v radiálním směru do středu a postupujte ve směru chodu hodinových ručiček počítaje dvanáctkou na pomyslném ciferníku. Legenda doplňovačky je sdružená. Do políček darvinovky se vpisují dvou- až pětipísmenné shluky písmen, které jsou souměrně rozmístěny dle svislé osy darvinovky. Legenda darvinovky ve svislém směru je sdružená. Kromě jedné jsou všechny tajenky umístěny vždy v jediné křížovce. Skryty jsou 5. (9), 6. (7 8 5 2 9 5), 7. (7) a 9. tajenka (8). Skryté tajenky vypište a vyznačte je v obrazci nebo uveďte systém jejich skrytí.
elipsová střídavá doplňovačka
DO STŘEDU: Společnice; piplavé práce; protéza; ruční palné zbraně; nástroje ke kopání; části těl praobojživelných krytolebců; obráběčky kovů; odrané ostny husích per; suvenýry; peníze; stříbrníky; úhel říční hladiny s vodorovnou hladinou; rostliny; kupony; ažia; okraj dolíku; druh lyží; pohádkové postavy; malé hospody nejhoršího řádu; pastýřské písně; zpěvaví ptáci (slovensky); letní hrušky; lékařské nádoby na moč; růže; řád hmyzu; vyvazující slova při honičce (dle Kotta); mužské kalhoty; pálkovací hra; pracovní oblek; kleště; vrubozobí ptáci; přístroje užívané ve veterinárním lékařství (slovensky); pohodlné domácí oděvy; drobné ryby; krátké občasné deště; pouťové atrakce.
střídavá dARVINOVka
ZLEVA DOPRAVA V HORNÍM OBLOUKOVITÉM KORIDORU: Hlava; vítězství ve dvou kategoriích; mrkavě plápolat; rod rostlin (slovensky); ?12?; skalnaté pole; zaniklá ves poblíž Kuřích vod; dřevěný klín; určitý druh rány; postrašit; súdánské město; slabě pozlacený tombak; proříznutí mužské močové trubice u domorodých Australců; naprostý (klid).
ZLEVA DOPRAVA V PROSTŘEDNÍM OBLOUKOVITÉM KORIDORU: Onemocnění tepen a žil; druhý největší zástupce delfínovitých; obyvatelka asijského státu; vrstva; znepokojovati; anglicky "hadrové tkaniny"; nezatknout; mřenkovitá ryba; oprsklí; šňůry s hedvábnými vlasy (slovensky); název videohry; zápasník (slovensky); tyčka v plotě; katarské sídlo.
ZLEVA DOPRAVA V DOLNÍM OBLOUKOVITÉM KORIDORU: Surovina v provaznictví; africké etnikum žijící v dnešním Tunisu; jugoslávský politik; jméno domácího zvířete; český malíř; indická osada; japonská buddhistická sekta; španělská osada; americký herec; ?11?; kubánský internista; černohorské sídlo; jméno domácího zvířete; pražský prvorepublikový vrchní komisař.
SVISLE: Dřívější turecká pevnost; německý básník; staronordická mytologická postava; diagram; německý spisovatel; poloopice; ženské jméno; jelenovitý sudokopytník; švédská vesnice; velké množství děr; užasle se dívati; mužské jméno; nizozemský státník; norský mys; svalit; druh elektronky; český spisovatel; anglicky "lebedy"; zrání uskladněním; záletník; jméno herečky Hönicke; herečka účinkující v televizním seriálu No contigo ni sin tí; turecké mužské jméno; údaj na zásilce; iónské město; bečka; černošedý pták; rod ptáků (Coracopsis); příkoří; skýva.
nesouměrná střídavá polomozaikovka
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Ostré členění řeči (slovensky). - 2. Výsev bobu. - 3. Rod drásníků; herec účinkující ve filmech Rezy Mirlohiho; duševně zaostalý. - 4. ?3?; schůze. - 5. Plukovník; horolezkyně; jméno postavy z filmu Sabira Khana. – 6. Běloruské sídlo; patřící Avoně; rakouský lékař. – 7. Nanovo; řecké pohoří; vietnamská herečka. – 8. Planetka; německý psycholog. - 9. Starší typ amerického univerzitního zařízení (slovensky); ?8?. – 10. Červenožlutá barviva; rostliny. – 11. Kovový prvek; rudné žíly. – 12. Ruský divadelní umělec; severské bohyně vegetace. – 13. Odebrat; anglicky "odměrek". – 14. Vědro; ?1?. - 15. Lesnická prostorová míra dřeva; předložka. – 16. Mnoho; citoslovce opovržení. - 17. Pošlapat; italský zpěvák. - 18. Hranečníky. – 19. Klevetník (slovensky).
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 13. Zbaculatěti. – 14. Klesat. - 15. Oddělovat; rabkyně. – 16. Potěšení; a také ne. - 17. Špicl; špicl. - 18. Kolumbijské sídlo; ?4?. – 19. Jméno domácího zvířete; Vinsonovy iniciály. - 20. Bazírovat; italský šermíř. – 21. Francouzská zkratka Mezinárodního sdružení pro literární komparatistiku; lešticí houby. – 22. Prudkosti; vznášení se na místě (u vrtulníku). - 23. Dusítko (zdrobněle); ?2?. - 24. Autor píšící na téma pětidenního týdne; daňová. - 25. Zpívaná slabika; kaziti; hvězda severní oblohy. - 26. Postava z německé komedie Sommerfest; tyran; podstata. - 27. Americký filmový režisér; podoba; indonéské sídlo. - 28. ?10?; podle starých Řeků místo konce světa. - 29. Pálky; zabývati se malichernostmi; bohatýrovy. - 30. Pročítat díla starověkých řeckých autorů. - 31. Svazek květin.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 75. kolo JLA probíhá od 21. listopadu do 19. prosince 2024, otevřít si můžete kompletní zadání 75. kola JLA, zadání křížovek 75. kola JLA, zadání hádanek 75. kola JLA či zadání logických úloh 75. kola. Hodně zdaru při řešení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.