jemelik
Milí přátelé, před vámi je 74. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 10. října 2024 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte na webových stránkách www.cshak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 8695 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.
Použité prameny
Prvních šest tajenek je čerpáno z kapitoly Valašská dědina z knihy Oldřicha Šuleře Vitajte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Seznam pramenů pro rok 2024 naleznete v Soutěžních podmínkách. Pouze pro toto 74. kolo JLA si v použitých pramenech pro rok 2024 doplňte do PO Teršl: Malá encyklopedie textilií a odívání (SNTL 1989). Z PD nebudete mj. potřebovat ČBS, ETK, Sokol, MEA, MELH, Jordan, SAK, ESGV, EPM, MSJM, NCS a ZKR-EU. Z PO nebudete mj. potřebovat Encyklopedii zbraní a zbroje a z elektronických pramenů nebudete mj. potřebovat vícejazyčné překladové slovníky. Prameny pro aktuální kolo JLA naleznete jako obvykle v Pomůckách k JLA na webových stránkách uvedených v záhlaví.
74. KOLO
KŘÍŽOVKY
VITAJTE VE VALAŠSKÉM MUZEU - 49
Nejprve začneme vzpomínkami Oldřicha Šuleře: „Co jsem se nasedával v proteplené meziříčské hrnčírně a okouzlen sledoval, jak staříček Hausrů roztáčí bosýma nohama v zahliněných nohavicích hrnčířský kruh a … (1) tvaruje ušlechtilý … (2) džbánku, aby jej posléze postavil vedle dalších na polici k uschnutí. Ještě následovala … (3) vypálení v peci, než dovedná ruka malérečky (neboť u Hausrů se dědilo hrnčířské povolání z generaci na generaci) kukačkou na … (4) opatřenou seříznutým husím brkem vykouzlila na červenkavém střepu (jak hrnčíři označují každý svůj výtvor) rozpuštěnou hlinkou bílé květy, vlnovku, střídmý geometrický vzorec podle tradičních mustrů předávaných z pokolení na pokolení. Ale to už není hrnčířství, nýbrž vpravdě umělecká keramika. Té Hausrovy mám plný byt, na stěnu jsem zavěsil veliký … (5) s motivem kohouta a s vlnitými okraji, dar od mistra Hausra, a přečasto k němu vzhlížím, přenáší mne z mého městského bytu do končin valašského lidového … (6).“
A nyní opět ke slámě. O režnou slámu nebývala na Valašsku … (7). Každý hospodář chystal před setím také … (8) rži, protože z režné mouky se pekl chléb. Obecné vývojové … (9) vedou k závěru, že s počátkem pěstování chlebového obilí nastala také … (10), kdy se objevily první … (11) ze slámy. Na ně kromě slámy bylo potřeba druhé základní suroviny – lyček jako ovazovacího materiálu. Při chystání výchozího materiálu na lyčky – lipek byl vhodný … (12) a … (13), … (10) před napadením sněhu.
Řadu slaměnek si hotovil pro svou potřebu každý hospodář sám. Část produkce byla určena pro naturální směnu, za slaměnky získal např. dřevěné … (14) nebo proutěné koše, prostě to, co bylo v domě potřeba. Část výroby byla určena k prodeji, každý získaný … (15) se v chalupě hodil. Rozsah klientely ovlivňovala především její kvalita. Spokojení zákazníci o ní při nejrůznějších příležitostech ochotně informovali okolí, a tak aktivizovali poptávku, což bylo považováno za nejspolehlivější … (16) tohoto zdroje obživy. Místní … (17) by hovořily o chýrných slamjenkářích, … (18) o tom, že se na jejich um neslo vůkol chvalopění a dnešní … (19) o dobře zvládnutém marketingu.
Ze sbírek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jsem pro obrazec křížovek tentokrát vybral … (20). Výroba tohoto sortimentu byla nadměrně pracná vzhledem k tomu, že … (20) musel mít dvojitou stěnu, aby dokonalou tepelnou izolací bylo včelstvo spolehlivě chráněno proti zimě. Vzhledem k rozměrům jeho vnitřního prostoru bylo pletení druhé stěny skutečně obtížné. … (20) byl dvoudílný: na kruhovité podložce byl usazen snímatelný válcovitý, nahoře zaoblený uzavřený korpus.
ŠIKMÝ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK
složený ze dvou nesouměrných střídavých polomozaikovek
Křížovka je předložena jako polodokreslovka. Všechny typy políček jsou již předkresleny. Při vnějších obrysech křížovek je vepsáno v menších mozaikových políčkách 1 písmeno, v horní křížovce je takových případů pět a v dolní křížovce osm. Skryty jsou 7. tajenka (5) a 20. tajenka (7 2). Pro nalezení sedmé tajenky je zadán klíč 1 1 – 1 1 – 1 1 – 1 1 – 1 1. Tajenky vypište a vyznačte je v obrazci nebo uveďte systém jejich skrytí.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Alkaloidy. - 2. Druh pokovování + sloupové předsíně etruských chrámů; ?16?. - 3. Správce konírny + provaz; koktat; šlechtic. - 4. Kobyly; suk; slovenský zpěvák a skladatel; odborník v teorii poznání; americká kameramanka. - 5. Syčet; ?2?; čepička; jméno domácího zvířete; statečný; napadení. – 6. Americký lékař; cévnaté rostliny; právě; tah; oddech; polský herec; krk; větřík; chutné. – 7. ?3?; druh kabátu; japonský komiks; ústa; tarif; péče; okraj klobouku; textilní listová vlákna. – 8. Tréma; bavlnářská tkanina; puk; oboroh; vyhloubenina; piment; silné auto; glykosidy; jamajská pololidová hudba. - 9. ?4?; rostliny; ramenatý člověk; řeka tekoucí ani ne 15 km od sídla jménem Puškino; saně; jméno filmového přítele Kiařina bratra; vích; italské přístavní město. – 10. Část lodního trupu; mající schopnost se dělit (slovensky); americká herečka; pohyblivá součást u stavu; prýmek; stálezelený strom; šachová figura; ?12?; indické sídlo. – 11. ?9?; lašské tance; ?8?; odplata; český herec a režisér; vesnice mezi Zábřehem a Mohelnicí; napomenutí; francouzské sídlo. – 12. Člen skupiny Synkopy; název obydleného území v Bolívii; kotly; mořská paryba; jinak; český sochař; předměstí středoasijského feudálního města; ženské jméno. – 13. ?18?; římský rolník; ?17?; stromová šťáva; druh šatů; hubice; rozdělání ohně; plásty medu. – 14. Nápoje (zdrobněle); vykousání; slabý zvuk; doplnit setím; koruny; přítok Ohře; sypké plodiny. - 15. Kouzelné třpyty; ?11?; základní rozum; ?15?; ?6?; chemické sloučeniny. – 16. Stokoruny; Langeho novela; mužské jméno; zasedání; druh tkaniny. - 17. ?1?; melodie (zdrobněle); ?10?; schválně; nu. - 18. Přispěti jistému obchodníkovi. – 19. Představitel reportéra ve filmu Eduarda Escorela.
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 16. Součást rybníka. - 17. Afektovaně; italský dějezpytec. - 18. Vyroniti (slzy); badatel v oblasti prérijního podnebí Kanadského panství; Spundův román. – 19. Nářky; vylouzení; jihoslovanská jídla; půllitr. - 20. Kydance; typ účtů; druh pojiva; role v Sirénách; iniciály francouzského grafika a autora knížek pro děti. – 21. Vozidlo určené pro městskou dopravu; česká zpěvačka; manžel A. B. Carter; rostliny podobné leknínu. - 22. Věci; pár pýchavek; orosené; belgické město; útulek. - 23. Zavářky do polévky; sídlo na Táborsku; ?14?; kokrhání; čarodějnice (slovensky). - 24. Chlemtat vitamínový koncentrát; patřící Brandesovu kolegovi; český malíř; francouzský revolucionář; naprosto; nevzdělanost. - 25. Druh nábytku; domácké ženské jméno; horní komora; tropické dřeviny; obyvatel hor. - 26. Nepřejícnost; veliká štětka; africký kmen; pupek; švestka; otec. - 27. Přivádět; asistent; terénní automobil; orlí nos; tisícikoruna; studánka; kočkodan. - 28. Smetánka; milovaná osoba; katastrofa; parní kúra; ?5?; narážka. - 29. Vodítko; bohatý člověk; prvek olympijské drezury; italský slaný koláč; hrabice; uzlíčková; švýcarský kanton. - 30. Úředník ve starověkém Římě; spodní plochy pokrývek na hlavu; překotiti; sídlo v Konžské demokratické republice; darebák; spolehlivý; husté pažity. - 31. Hoblíky; cestička; postava z Meyerbeerových Hugenotů; branka; hráze; vydávat určitý zvuk; pouzdra na dýky. - 32. Letadla; oznobeně; starogalská délková míra; malá rourka; slovinská hora; tenká síťka na ptáky; koule. - 33. ?13?; nádoba na míchání nápojů; strniště po rži; konceptuální; píle. - 34. Lisovník + středověká bohatá měšťanka; herec účinkující ve filmu Redemption; strom. - 35. Hudební skladatel holandského původu + jednoděložné rostliny; druh automobilu. - 36. ?19?. - 37. Exedra.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 75. kolo JLA probíhá od 21. listopadu do 19. prosince 2024, otevřít si můžete kompletní zadání 75. kola JLA, zadání křížovek 75. kola JLA, zadání hádanek 75. kola JLA či zadání logických úloh 75. kola, ve kterém u úlohy č. 5 došlo k doplnění. Hodně zdaru při řešení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.