jemelik
JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE
Milí přátelé, před vámi je 39. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 12. října 2016 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte i na webových stránkách www.schak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 4535 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.
Změny v použitých pramenech
Pouze pro toto 39. kolo JLA si v použitých pramenech pro rok 2016 doplňte do PO Jelínek, Jenšík a kol.: Atlas českého fotbalu od roku 1890 (Radovan Jelínek 2005) a do elektronických pramenů Česko–německý slovník Fr. Št. Kotta na http://kott.ujc.cas.cz a Katalog sbírek Valašského muzea v přírodě na http://vademecum.vmp.cz/vademecum. Naopak nebudete potřebovat z PZ a PD těchto 10 pramenů: PČP, SSČ (2006), SCS-K (2005), ČBS, Sokol, MELH, VLS, BOT, LČL a VSCS.
39. KOLO
KŘÍŽOVKY
VITAJTE VE VALAŠSKÉM MUZEU - 14
Mlýnskou dolinou přichází a sílí tlumený ... (1), stačí málo, aby ti fantazie vykouzlila nablízku venkovský mlýn na potoce, zdá se ti dokonce, že rytmický ... (1) je provázen praskotem vozů vysoko naložených obilím, za kterými zůstává na rozježděné cestě ... (2) vytroušeného zrní... Obrazotvornost bývá zrádná, avšak v Mlýnské dolině skutečně klape na náhonu převezený Tomkův mlýn z Velkých Karlovic. Právě spustili pro další skupinu návštěvníků ... (3) přiváděné z Bečvy Rožnovskou strouhou starou více než tři sta let a soustavou důmyslně propojených koryt náhonem na velká mlýnská kola, ... (4) se otáčejí na silné hřídeli a mlýn hude písničku o stále se opakujících slokách a vyzývá na vzrušující výpravu proti toku času…
K nejstarším jídlům valašského jídelníčku patřila ... (5). Vzpomíná se ve starých pohádkách a písních, nechyběla na žádné hostině a byla též jídlem obřadním. Jako surovina pro její vaření se mletím či šrotováním obilí získala podle nastavení kamenů třenica, ... (6), vrťanka či šrot. K semletí pohanky se budovaly speciální ... (7) kašníky. Uvařená ... (6) se lila do velké mísy uprostřed stolu nebo se jí naplnily ... (8). V minulosti se jedla lžícemi ze dřeva, obrazec dnešních křížovek tvoří dřevěná ... (9) – exponát Valašského muzea v přírodě. ... (6) se různými způsoby upravovala, k ochucení se užívala škraka, šalamajka či … (10). ... (5) z pražené pohanky se nazývala šupaňa, prosná ... (5) z béru se nazývala brovár, z kukuřice … (11).
K starším jídlům tohoto typu patří … (12) – prosné škubánky podobné polabskému kucmochu, kontrabáč – pohanková ... (5) s nastrouhanými vařenými brambory, spolica – prosná ... (5) zapečená s brambory, varmuža – krupicová ... (5) zahuštěná vajíčky či múčanka neboli … (13) - ... (5) z připražené krupice. ... (6) byla významnou součástí řady mléčných jídel. Takovými pokrmy byly stěrky, … (14) či kočičí tanec.
ŠIKMÝ neSOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:
2 nesouměrné střídavé polomozaikovky
Křížovkový celek je předložen jako polodokreslovka. Všechny typy políček jsou již předkresleny. 5. až 8. a 10. až 14. tajenka jsou ve valašském nářečí, z nich jsou skryty pátá (4), šestá (7), osmá (6), desátá (8), jedenáctá (7) a dvanáctá tajenka (6). Vypište je, vyznačte v obrazci nebo uveďte systémy jejich skrytí. Devátou tajenku (6 1 5), která je dána pojmenováním figury obrazců křížovek, vypište.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Hvězda. - 2. Špatně oblečená dívka. - 3. Kameraman několika nizozemských filmů. - 4. Patřící ruskému básníkovi. - 5. Domácké ženské jméno; ?4?. - 6. Motýl; dlužní úpis. - 7. Český sportovní funkcionář; holoubata. - 8. Slávka; druh mouky; v esperantu „březí“. - 9. Dílo litevského básníka; týkající se kamen; malé housličky; německý geolog; značka tuny. - 10. Odsypávat; ujednání; ?13?; ?1?; ?14?. - 11. Povídat; metropole jihoamerického státu; student; americký basketbalista; pohyby chodidel při tanečním otáčení. - 12. Přitisknout; určitým způsobem pohyblivý; kost; jemelí; kiliány; italská herečka. - 13. Těsná blízkost; způsob výroby netkané proplétané textilie z různých materiálů; rakouské sídlo; druh sýra. - 14. Choditi za milou; spoušť; loupení. - 15. Citoslovce překvapení; ze všech stran; starověká perská jednotka objemu. – 16. Chlebníky; ženské jméno. – 17. Hněv; figurka loutkového divadla; maškara. – 18. Zkušební kázání; výlevná hornina; rašeliniště. – 19. Zvýraznit (obrysy); větvičky plné plodů; domnělá modla pohanských Sasů. - 20. Božstva jihoamerických indiánů; obyvatel ostrova v Indickém oceánu (slovensky). - 21. Určitým způsobem nebarviti látky; zkratka Rudé armády. - 22. Typ čínské opery; nálože prachu k trhání skal; slavnost dozrávání pupuní. - 23. Hand (zkratka); obyvatelka slovenského sídla (slovensky); týkající se určitých nádob. – 24. Grónská mineralogická lokalita; hádavé; příslušník římského patricijského rodu; duchapřítomně (slovensky). – 25. Budovatel hradeb; ryba; naše nakladatelství; osekávat (strom). – 26. Spojovací součásti; sametka; ropné ložisko v maracaibské pánvi; maďarský básník; zásobovat. – 27. Obyvatel českého města; indonéský atol; cotypus; mužské jméno; albánský národní park; bílkovina. – 28. Hlodavec; litevské sídlo; africký běžec; přespání; elektroda. - 29. Chlupy (slovensky); dvorana; nakositi; ryba; smutně. - 30. Babička; řezavý zvuk bekasiny; desky s podobiznami; dcera krále Dergy. - 31. Kuře; americký zpěvák. - 32. Hmyzožravý savec.
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 7. Nevysoké kopce. - 8. Ruský název obyvatel Aljašky. - 9. Val. - 10. Donský kozák; technický přístroj. - 11. ?7?; ?2?; v esperantu „daleký“. - 12. Ves v okrese Nová Paka; slovenský odborový pracovník; řecký malíř. - 13. Posunovat; český historik; obyvatelka slovenského sídla (slovensky). - 14. Neorientovat se; záchod; nouze. - 15. Americký fyzik; kouzelníci; obuv. - 16. ?3?; ošumělý klobouk; český malíř. – 17. Mající velká předsevzetí; vydávat táhlý zvuk (o kravách); potravní specialisté. – 18. Týkající se druhu střeliva; ruce; povidla. – 19. Rozpor; meloun; místo spojení kolejí „zlatým“ článkem. – 20. Nezklamati; herec účinkující ve filmu s postavami Olgy a Marka; město na Emži. - 21. Neskladný předmět; stářím vyhublé (dle Johna); smích; koronála. - 22. Umělkyně; posílené (duše); deprese; přehazováním ve větru zbavit prachu a plev. - 23. Trdlo (slovensky); jitrnice; letadla; planetka. - 24. Nápoje; fáze letu; americký politik (Smithův a jeho dědeček byli nevlastní bratři); špatné vtipy. - 25. Být prostořekým; pečivo; řecký politik. - 26. Hlodavec; nerost; stopa po určitém hmyzu (slovensky). - 27. Mokvání; trhlinka v barevné vrstvě malby. - 28. Filova chyba; ruská řeka. - 29. Gang; smykem dolů. - 30. Praneúhleda; umělkyně. - 31. Sláva; dopravní prostředky (slovensky); policejní vozidlo; předložka. - 32. Domácké ženské jméno; americký scenárista; křehká nádoba; japonský herec. - 33. Savec; svislé kůly s příčnými břevny; australské sídlo; tibetočínská jazyková skupina; opera polského skladatele (*1860). - 34. Součásti pluhů; potápěči; láčkovec; cizí mužské jméno; rostlina; veliká kopa sena. - 35. Terénní vozidlo; ukazovací zájmeno; patice elektronek; ptáci; hříčky. - 36. Technické zařízení; hudební nástroj; ramenonožec; chod koně; povídání. - 37. Ryba; druh stroje; hráč zlínského fotbalového týmu; slovenská nositelka Řádu práce. - 38. Určitým způsobem někoho oslovovati; samosprávný orgán v carském Rusku. - 39. Nerost.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 75. kolo JLA probíhá od 21. listopadu do 19. prosince 2024, otevřít si můžete kompletní zadání 75. kola JLA, zadání křížovek 75. kola JLA, zadání hádanek 75. kola JLA či zadání logických úloh 75. kola, ve kterém u úlohy č. 5 došlo k doplnění. Hodně zdaru při řešení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.