jemelik
JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE
Milí přátelé, před vámi je 34. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 7. října 2015 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte i na webových stránkách www.schak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 3910 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.
Změny v použitých pramenech
Pouze pro toto 34. kolo JLA si v použitých pramenech pro rok 2015 doplňte u pramenů v elektronické podobě Botanika na www.botany.cz a Obchodní názvy plastů na http://www.professionalplastics.com/TRADENAMELIST. Naopak nebudete potřebovat z PZ a PD 8 pramenů. Kompletní seznam použitých pramenů pro aktuální kolo JLA naleznete jako obvykle v Pomůckách k JLA na webových stránkách uvedených v záhlaví.
34. KOLO
KŘÍŽOVKY
VITAJTE VE VALAŠSKÉM MUZEU - 9
Navracíme se ke svým kořenům, to je dobře, tuze dobře. Kolik že národopisných souborů vystupuje každoročně na pódiích Valašského muzea v přírodě, neděli co neděli a o kdekterém svátku s obřadovými pořady podle zvykového kalendáře a obyčejového roku, o tradičních akcích, jakými jsou celý Valašský rok s programy, ... (1) a setkání kovářů, proslulá Anenská pouť, též ... (2) s mezinárodní účastí – Rožnovské ... (3), Rožnovská ... (4), Jánošíkův ... (5). Věru, že programová nabídka přebohatá! Vystupují zde ... (6), hrnčíři, křiváčkáři, kováři, brouskaři, ... (7), košíkáři, vyšívačky, všichni předvádějí svou ... (8), dědici tradičních řemesel a lidového umění! Proti toku času rozhrnují plentu nad kulturou přešlých dob a oživují ji.
Valaši zažili při obdělávání kotárů hodně dřiny. Dnes si představme hospodáře, který na louce u lesa nahoře nad kopaninami skládá trávu na ostrévky k sušení. ... (9) se zatáhla, tady prší jedna dvě, a on, chlap jak hora, ruce jak ... (10), déšť nedéšť práci dokončí, inu Valaši jsou tuhé ... (11), nebo jak místní říkají koňské nátury. Pak zmoklý jak slepice pospíchá přes pár luk a přes pár polí domů, kde ho ještě čeká řezbařina. Almárku si objednal vážený ... (12). Když už není na vyřezávání vidět, přichází zdejší … (13) a usedá s rodinou k večeři a besedování. Žádné lukulské hody, … (14) chleba namazaný sádlem, osolený, ostatně … (15), která tvoří obrazec dnešních křížovek, visí po ruce na stěně, k tomu se přikusují … (16). A povídá se, povídá, inu televize ještě nebyla.
ŠIKMÝ nesouměrnĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:
1 shodná střídavá polomozaikovka, 4 nesouměrné střídavé mozaikovky
a 5 nesouměrných střídavých polomozaikovek
Křížovkový celek je předložen jako polodokreslovka (obrazec viz níže). Všechny typy políček jsou již předkresleny. Legenda pro shodnou křížovku je uvedena pouze ve směru šikmo dolů zleva doprava. Skryty jsou 1. tajenka (3 7), 8. tajenka (8), 10. tajenka (6) a 13. tajenka (3 5), u 13. tajenky je každá její část skryta různým systémem. Skryté tajenky vypište, vyznačte ve vyplněném obrazci nebo uveďte systém jejich skrytí.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Lovecké fanfáry. - 2. Druh oblečení; italské lázně. - 3. Rostlinná formace; ?6?; zastřená; zvednout. - 4. Pták; ?14?; sukně; určité společenství lidí. - 5. Poněkud do ruda; šelma; drobnosti; určitým způsobem opracovati; maďarský krajinář. - 6. Americký zpěvák; cukrovinka; název určitého usměrňovače; ohrada pro husy; léky; republika v Ruské federaci. - 7. Potřeba; lemovka; tráva; mejdan; ryba; český matematik; dopravní prostředek; antilopa. - 8. ?5?; plachetnice; pranýřovat; kyča; Pinkavův kolega ze stejné vsi; pohoda; kořalka; hudební nástroje; setka. - 9. Japonský maratonec; lem; část pavoučího těla; protáhle; domácké ženské jméno; košt; mločík; forma dočasné feudální držby v islámských zemích; planetka; český herec. - 10. Zkratka státu USA; liègeský anglista; německý časopis; prášilství; součást uzavřené zavařovací sklenice; vynášeti; pohárek (slovensky); pochopit; ptačí hlas. - 11. Citoslovce; řeka poblíž východoafrického národního parku; ?2/1?; opustit cestu; pochvaly; množitelská kancelář v Rožnově pod Radhoštěm; chlapíci; nápoje; přibližně. - 12. Strom; ?9?; italský astronaut; dívčí jméno; večírek; míti strach; česká řeka; domácky Berta; plést (věneček); zkratka Rudé armády. - 13. Dcera poddaného sedláka + zkratka ruského území; člen Kocourkovských učitelů; borta; břicha; odspodu; český novinář; jadranská rybářská plachetní lodice; střap; koronála. - 14. Železniční vůz; zmatek; přecházet (o zraku); barva; lék ovlivňující duševní funkce; obchodní název jednoho z plastů; tužky; starověký přítok Tigridu; částečný výlov ryb. - 15. Opět; sametka; mužské jméno; bezpečnostní zařízení; světlo (slovensky); hudební styl; odér; domácké ženské jméno. – 16. Vlas; tanec; fachčiti; jak; smůla; nerost; mořští ptáci; hodící se ke zkrmování. – 17. Mayský bůh; stará ruská jednotka délky; dětské sukně; spolehlivý; občerstvení; obeznávač; ruské sídlo; ráj. – 18. Čubka; evropský stát; tým; ?15/1?; slunečnice; italský sochař; iniciály autora Pádů. – 19. Stavitel labyrintu v Knóssu na Krétě (slovensky); neotrhat; druh tašky; pouzdra; ryba; druh sýra; součást horolezecké výzbroje. – 20. Tahat (za vlasy); minerál; Haškův spoluhráč; bylina; šplhavec; zkratka strojovny (machinery compartment). - 21. Lyžařský vosk; odklidit; účastník finále MS v kopané 2014; dívka bez věnečku; sada bedniček různé velikosti sloužících k podkládání; zpívaná slabika. – 22. Slovenské sídlo; potravinářské zařízení. - 23. Anglický zvukař; zmenšit; město v Bakoňském lese. - 24. Uzpůsobený k určitému pochodu; trhnutí; plemeno skotu. - 25. Dobrý hudební sluch Míry. - 26. Mírná roční doba. - 27. Kontra.
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 25. Rakouský lyrik. - 26. Jazyk. - 27. ?3?. - 28. Obtížný; upozornění; okamžik. - 29. Skotská herečka; úmrtní list; gruzínský estrádní orchestr. - 30. Trojitá koruna perských králů; ?12?; zkratka protivzdušné obrany. - 31. Žena s vlasy určité barvy; nerost; násobeno. - 32. Hydrocentrála na Krce; skříň; okluziva. - 33. Čeští jazykovědci; rostlina; zkratka státu USA; egyptský bůh. - 34. Starověké město na území dnešního Řecka; haňa; slovenská číslovka; španělská zkratka Světové federace sdružených měst. - 35. Druh vosku; ?15/2?; římští sedláci; súdánské sídlo; německé zájmeno; kvaský jazyk. - 36. Obírati; rodina jazyků penutia; kukačka; rostlina; smyčky (slovensky); jihokorejský film. - 37. Pečínka; odvedenec; vztah (podle Šafaříka); květina; hmyzožravec; hlušina. - 38. Obránci vlasti; dělat určité cviky; rakouské pohoří; kakabus; maštal (slovensky); nigerijské sídlo; moldavský prozaik. - 39. Hudební skladba; bylina (dle Presla); ostrov v Tichém oceánu; zvláštně; přezdívka maďarského herce Kovácse; bývalý palác sultána; povlak na skle; město nad řekou Atax; mužské jméno. – 40. Ubytovací zařízení; schopnosti; jasně; rupavá; zvěřina; jinovatka; egyptská bohyně; zlatá mince; majestát; chemická značka prvku 6. periody (v periodické soustavě prvků). - 41. Hektická; nilský ostrov; úlomek; druh onemocnění; šifra Zdeňky Tiché; choulostivost (situace); výrobky na zakázku; bojové rozdílení; lež; Evropan. - 42. Dostihové eso; ?11?; ?2/2?; domácky Oldřich; nepěkný skutek; vesničanka; slovenské sídlo; kopyto (krávy); stéblo. - 43. Chemický vzorec jednoho ze sirníků; hornina; mrzutá žena; planetka; druhová číslovka; druh svítidla; pobídka koně k chodu; plácnutí; americký skladatel. - 44. Vytvářet kratší filmové snímky; stržová erozní rýha; východořímský císař; kmen v Etiopii; bidlo k chytací síti; neprofesionální výrobek; ztrnovatělá větévka (např. u hlohu); část ženské košile; břink; tramvaj. - 45. ?16?; pohřebiště; německá řeka; tiskopis; almara na šatstvo (u Lužičanů); ohniště; jméno feny; sóloví zpěváci. - 46. Italský literát; německý historický film; mřížka; postava krejčího ve finské smutné komedii; pták; sídlo v Rusku; březí; norská metropole. - 47. Kmen; samostatně (slovensky); kadeřník; drzá; povrchově upravovaná vrháním jemnozrnné drti; nákladový kus. - 48. Měchy u varhan; sušidlo; alkoholický nápoj; incký bůh; nerost. - 49. Býti zaměstnán jako pastýř ovcí; ?4?; šlechtici; chlapec. – 50. Zadinka; ?7?; přítok Velké Rybí řeky; část dna moří a oceánů. – 51. Lámat kolíky na vázání snopů; hinduistický bůh. – 52. Nůše s dřevěnou výztuží.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 75. kolo JLA probíhá od 21. listopadu do 19. prosince 2024, otevřít si můžete kompletní zadání 75. kola JLA, zadání křížovek 75. kola JLA, zadání hádanek 75. kola JLA či zadání logických úloh 75. kola, ve kterém u úlohy č. 5 došlo k doplnění. Hodně zdaru při řešení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.