jemelik
JEMELÍKOVA LUŠTITELSKÁ AKADEMIE
Milí přátelé, před vámi je 12. kolo akademie, jehož řešení zašlete nejpozději do 25. května 2011 na adresy: Vladimír Jemelík, Kotlanova 3a, 628 00 Brno nebo jemelik@volny.cz. Jeho zadání máte i na webových stránkách www.schak.cz a www.jemelik.cz, odkud si můžete stáhnout některé soutěžní obrazce a najdete tam soutěžní podmínky a podrobnější informace o soutěži. V této soutěži o ceny v eurech (nyní je v bancích 1360 eur) může každý zájemce začít od kteréhokoliv kola.
Změny v použitých pramenech
Pouze pro toto 12. kolo JLA si v použitých pramenech pro rok 2011 zaměňte u PD pramen Malá encyklopedie olympijských her za Malou encyklopedii atletiky. Kompletní seznam použitých pramenů pro aktuální kolo JLA naleznete jako obvykle v Pomůckách k JLA na webových stránkách uvedených v záhlaví.
12. KOLO
křížovKY
procházka po zoo - 2
Za výběhem lachtanů začínají expozice severské zvířeny. Ve výbězích propojených umělou řekou s jezírky a vodopády se prohánějí vlci a ve svých doupatech si lebedí ... (1). Je to noční a plachý ... (2). Patří k vodním savcům, kteří jako jedni z mála živočichů dokáží svou činností měnit tvářnost krajiny. Jsou to největší ... (3). Mají velkou hlavu a široký ocas, s pobytem ve vodě souvisejí jejich uzavíratelné ... (4). Dorozumívají se posuňky, postoji těla a hlasem. Varovným signálem je ... (5). Jakmile ho uslyší, v mžiku se ukryjí. Ve své domovině jsou tato ... (6) cílem lovců, kteří jich ročně uloví několik set tisíc.
ŠIKMÝ NESOUMĚRNĚ FIGURÁLNÍ KŘÍŽOVKOVÝ CELEK:
1 nesouměrná střídavá mozaikovka a 1 nesouměrná střídavá polomozaikovka
Křížovkový celek je předložen jako polodokreslovka (obrazec viz níže). Dva výrazy jsou vepsány rébusově, nosní dírka představuje vepsané písmeno D. Všechny typy políček jsou již předkresleny.
ŠIKMO DOLŮ ZLEVA DOPRAVA: 1. Planetka. - 2. Giuseppe Martucci. - 3. Dřívější dvorní profese; skupina mechovek; panenka; pípat; mela; francouzské sídlo. - 4. Miska (slovensky); rodina českého šachisty; autor Písně písní; slovenské sídlo; tukan; církevní obřady (slovensky). - 5. Žár; ?5/1?. - 6. Drátěné košile; skasanice; vzhůru; výlevná hornina; druh živičného cementu; sídlo na Niue; ale kdepak. - 7. Rod virů; vysoká škola; španělsky „kachna“; turecký výraz pro ministra; srážky; Armstrongovo dílo; spoluautor muzikálu Hair. - 8. Název fotografického objektivu; kazašské sídlo; název alba Vaša Patejdla; nesvést dívku. - 9. Triky; kdo začíná instalovat (plyn); monomery pro výrobu plastů. - 10. Japonská vstupní brána do svatyně; zimní hra; skutky Větrníkovy paní (ze slovenské pohádky). - 11. Americký kytarista; spoluhráč Ferreiry; sudokopytník; knedlíček do polévky; anglická zkratka zpoždění; smyšlenky. - 12. Držgrešle; památná; německé sídlo; citoslovce; Něstěvův monogram; turecké platidlo; vitráž; ?4/2?. - 13. Druh malby; barmská etnická skupina; značka jednotky elektrického napětí; shromáždění lidu u starých Germánů; portugalská řeka; římský císař; nažloutlé (světlo); užitková rostlina (podle Rystonové). - 14. Šplhat; český biatlonista; římské číslo; japonská řeka; rukojeť; hrací známka; náhodní; dialog antického sběratele hádanek; arabská loutna; schránka na střelivinu. - 15. Počet; hádanka; římská kolonie; ostenek; tlusťoši; zařízení k brzdění vlečných lan na remorkéru; pohledný mladý muž; bezděky; hubovati. - 16. Malý měsíc Jupitera; primát; chtiví; rostlina; urozený; mořský savec; značka pro kalorii; domácké mužské jméno. - 17. Brnění; křeček; kutálet; německý historik; slabomyslný; nemající končetinu; sídlo spojené se jménem mana Mělnického zámku. - 18. Statky; klamy; ?1?; město v provincii Sassari; špatně; ošklivá ženská; řád; předložka; citoslovce. - 19. Házívati (pohledem); lhostejníci; druh obrázku; jeden ze subkontinentů (německy); odevzdati; výhonky; forma. - 20. Část fyzikální chemie; bedna výrobků na jarmark; rozporka; pozorovat (dychtivě); řecký ostrov. - 21. Sestavovatel; balkony; malajský stát; zabroukat; kruh k upevnění voru. - 22. Jemelí; kal; vyděděnecky; ?4/1?; šikovní. – 23. Muzikanti; skládací přístřeší (slovensky); bavorské město; textilní dělník. - 24. Rostlina (podle Berchtolda a Presla); cizokrajné pastviny; francouzský demokratický fanatik; topinka; větrná cháska. – 25. Sdružit (dívky); učinit něco rozmanitým; bývalý italský premiér. – 26. Multimediální přístroj. – 27. Součást obsahu buňky.
ŠIKMO DOLŮ ZPRAVA DOLEVA: 18. Poměrně svižně šoupat (hůlkou po houslích bez strun). - 19. ?3/2?. - 20. Autor Strniště; maličko ztišit; náušnicová uzávěrka. - 21. Límce; trochu pospíchat; zmije; syn krále Sthenela. - 22. Patřící členu skupiny Mothers Of Invention; vodní dílo; chajda; přídavky; záběry upraveného zátiší (slovensky). – 23. Soukati (omluvu); název Iggyho desky; ?6?. - 24. Bohatí lidé; ryba; druh nábytku; ukrutníci; strojní zařízení; ženské jméno; nevražiti. – 25. Vlasy; zlosti; panonský kníže; týkající se mořské ryby; jelimánek; švýcarský lyžař; kavkazský národ. – 26. Listina; způsob zdobení skla; pokud; příslušníci Konventu; tyčinka; druh poplatku; plektra. - 27. Model; minulý rok (slovensky); jednotka aktivity; nazpět; nepříznivci tisku; bez obdělání; stahovat. – 28. Minerál; trhlina; ?4/3?; mace; španělská řeka; klíček. - 29. Bača s tabáčkem; nábytek; japonský plavec; tenisový úder; nerost; vtáhnouti si. - 30. Sejmouti; ukrajinské sídlo; indické platidlo; koberec lícem dolů; druh střely; druh tkaniny; zdar. – 31. Bouchance; klokan; mordýřský; úsvit (slovensky); anglicky „puma“; dívka; anglický filozof; Josef Velenovský. – 32. Představa; pleskačky; umístěný vzadu (slovensky); domácké ženské jméno; vydání hlasu; bílkovina obsažená v krevním séru; španělský spisovatel; léčiva proti kašli; nemoc. - 33. Klepouší psi; anglicky „znalosti“; ?3/1?; francouzský název metropole evropského státu; druhotně vyplněná dutina v hornině; anglický zákon z roku 1673. - 34. Obyvatel slovenského města; anglický přírodovědec; opětovně; italský tanečník; pozvolné mělké úvaly; ruské sídlo; vymezit; anglicky „puritán“. – 35. Vítěz; stojky; seznámiti; ?5/2?; Gutův spoluhráč; látka modifikující světelné jevy. – 36. Bývalý portugalský člen MOV (prof. de); postoupit (stížnost); hojně zakulacený (hrozen); dlouhé a hodně zakřivené hlodavčí řezáky; etnická skupina žijící rozptýleně na Blízkém východě; nemající úřední ráz; lví tlama. – 37. Opustit doupě; cizokrajný amulet pro štěstí; Barbora Bludovská z Bludovic; ?2?; dočka; dřevní hmota zušlechtěná čpavkem. – 38. Přivábení; iniciály autorky Pokuty + marimonda; předložka; řecký bůh; kontury stojícího suchého stromu. – 39. Horní patro; česká měkká souhláska; bohyně měsíce na Harveyských ostrovech. – 40. Zkratka pro far point (vzdálený bod). - 41. Vzdech.
JLA je dlouhodobá kombinovaná soutěž v řešení křížovek, háda- nek a logických úloh o ceny v eu- rech, kvalifikační body a v rámci recesistické části též o akade- mické tituly JLA. Na stránce JLA 2024 naleznete soutěžní podmínky, na stránce pomůcky k JLA naleznete mj. prameny použité v tom kterém kole JLA, nechybí ani recesistická část JLA a promoce JLA. 75. kolo JLA probíhá od 21. listopadu do 19. prosince 2024, otevřít si můžete kompletní zadání 75. kola JLA, zadání křížovek 75. kola JLA, zadání hádanek 75. kola JLA či zadání logických úloh 75. kola, ve kterém u úlohy č. 5 došlo k doplnění. Hodně zdaru při řešení, Vladimír
Vše o 66. až 70. kole JLA zjistíte na JLA 2022, kola byla věnována valašským výrobkům hotoveným z proutí. Křížovkáři řešili postupně koš, opálku, kukaň, stoličku a kufr, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 61. až 65. kole JLA zjistíte na JLA 2021, kola byla věnována valašským doma vyráběným dřevěným výrobkům. Křížovkáři řešili postupně metlu, hrábě, vidle, motyku a lopatu, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 56. až 60. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2020, křížovkáři řešili dřevěný hák užívaný k orání, pěší saně pro svoz dřeva, sečkovici, geletu na dojení ovcí a lis na tvaroh, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s oráním, sáňkováním, výrobou sečky, dojením a lisováním tvarohu.
Vše o 51. až 55. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2019, křížovkáři řešili papuče, plť, kvíčalu, tkalcovskou destičku ke snovadlům a část valchovacího zařízení, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s papučáři, plťaři, ptáčníky, tkalci a valcháři.
Vše o 46. až 50. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2018, křížovkáři řešili barvířskou nádobu, brousek, fajfku, formanskou truhlici a křivák, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s barvíři, brouskaři, fajfkaři, formany a křiváčkáři.
Vše o 41. až 45. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2017, křížovkáři řešili struhadlo na zelí, palici na tlučení brambor, sekáček na maso, oválnou desku na maso a dřevěné tvořítko na cukroví, hádankáři a logici taje a úlohy spojené se zelím, bramborami, masem, zabijačkou a Vánocemi.
Vše o 36. až 40. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2016, křížovkáři řešili ošatku na chleba, lopatku na koláče, cedník na nudle, lžičku na kaši a talíř na polévku, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 31. až 35. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2015, křížovkáři řešili lyžičník, hmoždíř, máselni- ci, solničku a čerpák, hádankáři a logici taje a úlohy s nimi spojené.
Vše o 26. až 30. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2014, křížovkáři řešili dětskou káču, klepač, kolečko, pastýře s ovečkou a sáňky, hádankáři a logici taje a úlohy spojené s těmito dětskými hračkami.
Vše o 21. až 25. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2013, křížovkáři řešili bodloka, želvu, žaka, kapy- baru a surikatu, hádankáři a logi- ci taje a úlohy spojené s ostno- ploutvými rybami, želvami, pa- poušky, kapybarami a promyko- vitými.
Vše o 16. až 20. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2012, křížovkáři řešili vlka, pekariho, kozorožce, losici a morče, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s psovitými šelmami, nepřežvýka- vými, turovitými, jelenci a diko- brazočelistními.
Vše o 11. až 15. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2011, křížovkáři řešili lachtana, bobra, sovici, medvědici a dželadu, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s ploutvonohými, bobry, sovami, medvědy a úzkonosými opicemi.
Vše o 6. až 10. kole JLA zjistíte kliknutím na JLA 2010, křížovkáři řešili pět valašských kapliček, hádankáři a logici hádanky a úlohy spojené s jejich patrony.
Vše o prvých pěti kolech JLA zjistíte kliknutím na JLA 2009, křížovkáři řešili pět maskotů LOH 2008, hádankáři taje z oblasti sportů a logici úlohy s tématikou vody, lesu, ohně, země a oblohy.
Křížovkářské zpracování Kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích bylo umístěno nad nástěnkou nalevo od kříže v zádveří kostela, napravo od něj byla křížovkářská zpracování Kaple sv. Floriána ve Velkých Karlovicích - Léskovém a Kaple Panny Marie Růžencové ve Velkých Karlovicích - Podťatém. Obrazy jsou umístěné v sídle ČSHAK.
Křížovkářské zpracování obrazu Dřevorubec bylo zařazeno agenturou Dobrý den do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.